Güncel Haberler

ABD, İskandinav ülkelerine yayılan neo-Nazi grubu küresel terör listesine ekledi

ABD, İsveç merkezli bir neo-Nazi grubu olan ve Norveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya'da şubeleri bulunan İskandinav Direniş Hareketi'ni “özel olarak belirlenmiş küresel terörist” olarak tanıdığını söyledi.

REKLAM

ABD Cuma günü İsveç merkezli neo-Nazi grubu Kuzey Direniş Hareketi'nin (NRM) bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyerek grubu ve üç liderini “özel olarak belirlenmiş küresel teröristler” listesine ekledi.

İskandinav ülkelerinde bağlantıları olan en büyük neo-Nazi grubu olan NRM'nin, 2020'den bu yana yasaklı olduğu Norveç, Danimarka, İzlanda ve Finlandiya'da da şubeleri var.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı listede yer almaları, neo-Nazi grubunun ülkedeki tüm varlıklarının dondurulacağı ve ABD mali sistemini kullanmalarının engelleneceği anlamına geliyor.

Bakanlık, neo-Nazi grubunu “açıkça ırkçı, göçmen karşıtı, Yahudi karşıtı, LGBTQI+ karşıtı platformuna” dayanan şiddet geçmişine dayanarak listeye eklediğini söyledi.

Açıklamada, “ABD, ırksal veya etnik motivasyona sahip şiddet yanlısı aşırılık yanlılarının oluşturduğu küresel tehdit konusunda derin kaygılarını sürdürüyor ve şiddet içeren beyaz üstünlüğünün ulusötesi bileşenlerine karşı koymaya kararlıdır” denildi.

Grubun “ABD vatandaşlarının güvenliğini veya ABD'nin ulusal güvenliğini, dış politikasını veya ekonomisini tehdit eden terör eylemleri” gerçekleştirdiğini veya gerçekleştirmeye teşebbüs ettiğini ekledi.

Terörist listesindeki neo-Nazilerin tamamı İsveçlidir. Grubun başkanı Fredrik Vejdeland, diğer iki kıdemli isim ise Pär Öberg ve Leif Robert Eklund'dur.

1997 yılında İsveç Direniş Hareketi olarak İsveç'te kurulan grup, 2016 yılında NMR adı altında birleşene kadar diğer İskandinav ülkelerinde de kardeş örgütlerin ortaya çıktığına tanık oldu. Grup, Nazizm'i savunuyor ve birleşik bir “etnik İskandinav” ulusu kurmayı hedefliyor. Protestolar düzenliyor, göç karşıtı makaleler yayınlıyor ve aynı zamanda şiddetle de ilişkilendiriliyor.

2016 yılında Finlandiya'nın Helsinki kentinde 28 yaşında bir adam NRM üyeleri tarafından saldırıya uğradıktan sonra öldü. Gözlemci Expo'ya göre, 2016 ve 2017 yıllarında İsveç'in Göteborg kentinde düzenlenen bir dizi saldırıdan birkaç üye suçlu bulundu.

Finlandiya Yüksek Mahkemesi 2020'de NRM'yi yasakladı.

Joe Biden yönetimi, 2021'de göreve geldikten sonra iç terörle mücadeleye yönelik, destek sağlayan yabancı grupların tespitini de içeren bir strateji geliştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, beyazların üstünlüğünü savunan Rus İmparatorluk Hareketi'ni, yıllar boyunca yurtdışındaki aşırı sol ve İslami hareketleri hedef aldıktan sonra 2020'de ilk kez terörist olarak tanımladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş