Güncel Haberler

ABD’nin Gazze için hazırladığı karar tasarısı BM Güvenlik Konseyinde bugün oylanacak

Taslak kararda terörizmin her türlüsü kınanırken, Mısır ve Katar’ın girişimleri takdirle karşılanıyor. Ateşkesin sürdürülebilir bir ateşkese dönüştürülmesinin öneminin altı çizilen tasarıda, “Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği” ve Hamas’ın “bazı üye ülkeler tarafından terör örgütü ilan edildiği” vurgulanıyor.

Taslak kararda Gazze’nin 1967’de işgal edilen toprakların bir parçası olduğu vurgulanıyor ve iki devletli çözüm destekleniyor.

Karar taslağında, “Her taraftaki sivilleri korumak, gerekli insani yardımı sağlamak, acıları azaltmak ve ateşkesin kalan tüm mahkumların serbest bırakılmasıyla birlikte gerçekleşmesini sağlamak için acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması önemlidir” deniyor. . ifadeler kullanıldı.

Taslak kararda, söz konusu ateşkesin, çatışmaların daha sürdürülebilir bir şekilde sona erdirilmesine yönelik şartların yaratılması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor ve bu yönde diplomatik çabaların artırılması çağrısında bulunuluyor.

Tasarı, tüm tarafları uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye çağırıyor ve sivillerin ve sivil altyapının korunması ve insani yardıma erişimin sağlanması çağrısında bulunuyor.

Taslak karar, Gazze’deki sivillerin zorla yerlerinden edilmesine karşı çıkıyor ve bunun uluslararası hukuku, uluslararası insancıl hukuku ve uluslararası insan hakları hukukunu ihlal edeceğini belirtiyor.

CSUN’UN SEÇİLMİŞ ÜYELERİ DE PROJEYİ HAZIRLIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin seçilmiş 10 üyesi de Gazze’deki duruma ilişkin bir karar taslağı hazırlıyor.

“E-10” karar taslağı olarak bilinen metinde, Ramazan ayında Gazze’de acil ateşkes çağrısı yapılıyor.

Karar taslağında, tüm mahkumların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasının yanı sıra insani yardım dağıtımının genişletilmesi ve bunun önündeki engellerin kaldırılması çağrısı da yapılıyor.
Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni iki haftadır kapalı kapılar ardında toplayan Fransa da bir karar taslağı hazırlıyor.

Bu nedenle Fransız projesinin kalıcı bir ateşkese odaklanacağını belirtmek gerekir. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İmamoğlu’na 2028’in yolu açıldı! “Penaltıyı atacağız, kazanacağız” Özgür Özel, Deniz Zeyrek’in sözlerini duyunca gerginlik arttı
Ümit Değirmenci elebaşıydı!  Böyle çöktüÜmit Değirmenci elebaşıydı! Böyle çöktü
Uzun zamandır beklenen YSK açıklaması geldi!  İşte oy kullanma kılavuzu ve oy pusulaları...Uzun zamandır beklenen YSK açıklaması geldi! İşte oy kullanma kılavuzu ve oy pusulaları…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu