Güncel Haberler

Lahey’de tutuklu bulunan Bosna Kasabı Mladiç’in sağlık gerekçesiyle Sırbistan’a nakli istendi

Bosna Kasabı lakaplı eski general, 2021'de temyiz edilen nihai mahkumiyetinden bu yana Lahey'deki BM gözaltı merkezinde tutuluyor

REKLAM

Bosna'nın 1992-1995 savaşındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç'in avukatları, müvekkillerinin sağlık nedenleriyle acilen Sırbistan'a nakledilmesi çağrısında bulundu.

Pazartesi günü BM mahkemesinin web sitesinde yayınlanan bir önergeye göre, avukatlar, yaşlı generalin isimsiz ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden durumunun tedavisi için hakimlere serbest bırakılması yönünde dilekçe verdi.

Mahkeme belgelerinde 82 yaşındaki Mladiç'in sağlık durumu hakkında bilgi verilmedi, ancak eski generalin bilişsel bozukluktan muzdarip olduğu ve bu yıl en az iki kez hastaneye kaldırıldığı biliniyor.

“Balkan kasabı” lakaplı eski general, 2021'de temyiz edilen nihai mahkumiyetinden bu yana Lahey'deki BM gözaltı merkezinde tutuluyor.

Mladiç, Yugoslavya'nın dağılmasının ardından patlak veren 1992-95 Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Sırp kuvvetlerine komuta etmişti.

Eski general, 43 ay süren kuşatma sırasında Bosna'nın başkenti Saraybosna'nın sivil halkını terörize etmek ve 1995 yılında doğudaki Srebrenica kentinde esir alınan 8 binden fazla Müslüman erkek ve erkek çocuğunu öldürmek de dahil olmak üzere soykırım, insanlığa karşı suçlar ve savaş suçlarından suçlu bulunmuştu. .

Avukatlarına göre, Mladiç'in bilinmeyen hastalığı nedeniyle Sırbistan'da özel tedavi görebileceği ve ülkesine taşınmasının, iletişim güçlükleri yaratan dil engelini ortadan kaldırabileceği belirtiliyor.

Mladiç'in davasına bakan hakimlerin talep hakkında ne zaman karar vereceği bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu