Güncel Haberler

Putin’den tarihi ziyaret! 24 yıl sonra Kuzey Kore’de

Batı dünyasının şüpheyle takip ettiği Kuzey Kore ile Rusya arasındaki flört, her geçen gün daha da samimileşiyor. İki ülke arasındaki yakınlaşma bugün tarihi bir boyut kazanmıştır. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yıl aradan sonra resmi bir ziyaret için Kuzey Kore'ye geldi.

KIM JONG PUTİN'E KİŞİSEL HOŞGELDİNİZ

Kremlin Basın Servisi'nden yapılan açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pyongyang'a ulaştı. Ziyaret, Kore Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kim Jong Un'un daveti üzerine gerçekleşti. “Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, Vladimir Putin'i Pyongyang Havalimanı'nda bizzat karşıladı.”

D

SÖZLEŞME İMZALANACAK

Putin ve Kim'in yarın bir araya gelerek bazı anlaşmalar imzalayacağı ve ardından ortak basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore'ye yapacağı resmi ziyaret öncesinde Kore İşçi Partisi'nin (WPK) resmi yayın organı Rodong Sinmun gazetesinde bir makale yayınlayarak ikili ilişkilere ilişkin görüşlerini açıkladı. Rusya ile Kuzey Kore arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Putin, şunları kaydetti: “2000 yılında Pyongyang'a yaptığım ziyaret ve ertesi yıl Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu Başkanı Kim Jong Il'in Rusya'ya yaptığı ziyaret, yeni ve önemli bir dönüm noktası oldu. “Kuzey Kore'nin şu anki lideri Kim Jong-Un, selefleri, ünlü devlet adamları ve Rus halkının dostları Kim The Sung ve Kim Jong Il'in izlediği çizgiye güvenle bağlı kalıyor.” Putin, “Geçen yıl Eylül ayında Rusya'nın Vostochny kozmodromunda yaptığımız toplantıda buna bir kez daha ikna oldum” dedi.

F

PYONGYANG'IN MOSKOVA'YA DESTEĞİNE ÖVGÜ

Rusya ve Kuzey Kore'nin daha önce olduğu gibi şimdi de çok yönlü ortaklığı aktif olarak geliştirdiğini vurgulayan Putin, “Kuzey Kore'den, Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonlarına kararlılıkla destek vermesini ve önemli uluslararası konularda bizimle dayanışmasını ifade etmesini bekliyoruz” dedi. BM nezdinde ortak çizgiyi ve duruşu sürdürün” dedi. Destekçileri Pyongyang'ın “Batılı grup”un çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasını engelleme hırsına kararlılıkla karşı çıktığını belirten Putin, ABD'nin amacının bu olduğunu söyledi. ve destekçilerinin amacı Rusya'yı “stratejik yenilgiye uğratmak”tır.

“EŞİT DİYALOĞA HAZIRIZ”

Rusya'nın geçmişe ve geleceğe dair en karmaşık konularda bile “eşit diyalog kurmaya” hazır olduğunu vurgulayan Putin, “Bunu geçtiğimiz günlerde Moskova'da Rus diplomatlarla yaptığım görüşmede de tekrar dile getirdim.” “Düşmanlarımız Kiev'deki neo-Nazi yönetimine para, silah ve bilgi sağlamaya devam ediyor. Putin, “Batı'nın Rusya topraklarına saldırmak için sunduğu modern silah ve teknik teçhizatın kullanılmasına izin veriyor ve bunu teşvik ediyor” dedi ve ekledi: “Ancak, çaresiz çabalarına rağmen, Rusya'yı baskı altına alma ve tecrit etme girişimleri hayal kırıklığına uğradı.”

KUZEY KORE'YE DESTEK SÖZÜ

Putin, Kuzey Kore'nin onlarca yıldır ABD'den gelen ekonomik baskı, provokasyon, şantaj ve askeri tehditlere rağmen kendi çıkarlarını etkili bir şekilde savunmasından memnuniyet duyduğunu vurguladı. Putin şunları söyledi: “Rusya, dün olduğu gibi, kurnaz, tehlikeli ve saldırgan düşmana karşı bağımsızlık, özgürlük ve kalkınma mücadelesinde Kuzey Kore'yi ve onun kahraman halkını her zaman destekleyecektir.” Bunun işbirliğinin gelişmesine, egemenliğimizin güçlenmesine, ekonomik ve ticari ilişkilerin derinleşmesine, insani yardım alanında bağların geliştirilmesine ve iki ülke vatandaşlarının refahının artırılmasına katkı sağlayacağına olan inancımız tamdır” dedi.
Uluslararası ilişkilerin daha demokratik ve istikrarlı hale getirilmesi için yakın iş birliğine hazır olduklarını vurgulayan Putin, şöyle konuştu: “Batı'nın kontrolünde olmayan alternatif ticaret alışverişleri ve karşılıklı anlaşma mekanizmaları geliştireceğiz. Gayri meşru tek taraflı kısıtlamalara hep birlikte direneceğiz. “Aynı zamanda Avrasya'da adil ve bölünmez bir güvenlik mimarisi inşa edeceğiz” dedi.

(İHA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Başakşehir'de polis alarma geçti!  Yürek yakan olay: Çocuklarını böyle pencereye astıBaşakşehir'de polis alarma geçti! Yürek yakan olay: Çocuklarını böyle pencereye astı
İran'da 4,9 büyüklüğünde deprem!  Ölü ve yaralılar varİran'da 4,9 büyüklüğünde deprem! Ölü ve yaralılar var
Kanalizasyon borusundan çıktı!  Görenler gözlerine inanamadıKanalizasyon borusundan çıktı! Görenler gözlerine inanamadı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş