Güncel Haberler

Brüksel, güvenlik endişeleri nedeniyle İsrail ile Belçika arasındaki maça ev sahipliği yapmayı reddetti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa'nın kalbi Brüksel, Gazze'de devam eden çatışmaların yol açabileceği güvenlik riskleri nedeniyle Eylül ayında İsrail'le yapılması planlanan UEFA Uluslar Ligi maçına ev sahipliği yapmayı reddetti.

REKLAM

Hamas ile İsrail arasındaki savaş nedeniyle Avrupa'da güvenlik endişeleri artarken, Belçika'nın başkenti Brüksel belediyesi, eylül ayında yapılması planlanan İsrail-Belçika UEFA Uluslar Ligi maçına ev sahipliği yapmayı reddetti.

Maç 6 Eylül'de Stade Roi Baudouin'de oynanacaktı.

Brüksel'in ilk belediye meclis üyesi Benoit Hellings Çarşamba günü yaptığı açıklamada, durumu federal hükümet, polis teşkilatı ve Belçika Futbol Federasyonu (URBSFA) ile derinlemesine görüştüğünü söyledi.

Maçın “seyircilerin, oyuncuların, yerel halkın ve polis güçlerinin güvenliğini tehlikeye atacak kitlesel (karşı) gösterilere” yol açabileceği yönündeki endişesini dile getiren Hellings, şunları söyledi: “Kırmızı Şeytanlar maçları (Belçika milli takımı) her zaman birlik anları olmuştur. ve dayanışma.'' “Şehirdeki insani durum ve güvenlik kaygıları ve bunun yansımaları, URBSFA'yı bu maçın Stade Roi Baudouin'de yapılmasının mümkün olmadığı konusunda bilgilendirmeye zorluyor” dedi.

Belçika'nın 14 Ekim'de Fransa ve 14 Kasım'da İtalya ile ev sahipliği yapacağı diğer maçlar planlandığı gibi devam edecek.

Yüzlerce Filistin yanlısı protestocu, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana defalarca Avrupa'nın kalbinde Brüksel sokaklarına çıktı.

Aşırıcı saldırıların hedefi Belçika olduğundan, Gazze'de çatışmalar başlamadan önce Brüksel'de güvenlik alarmı verildi.

Son olarak, Belçika ile İsveç arasında oynanan Euro 2024 eleme grup maçı, Brüksel'de iki İsveçli taraftarın silahlı bir saldırgan tarafından öldürülmesinin ardından devre arasında iptal edildi. Olayın ardından İsveçli futbolcular karşılaşmanın ikinci yarısında oynamama kararı alırken, Belçikalı futbolcular da bu karara destek verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş